Aktuality
Potravinový priemysel
Od roku 1950 potravinový priemysel začal používať umelé náplne, zvýrazňovače chute a stabilizátory, aby udržal priemyselne vyrobené jedlo na policiach predajní „čerstvé“, aby vydržalo čo najdlhšie a chutilo tak, ako niečo, čo „chceme jesť“.
Chemikálie, ako napríklad maltodextrín, polysorbát-80 a karboxymetylcelulóza, sa vyrábajú v továrňach a dávajú do potravinového reťazca dennodenne.
Treba na to myslieť vždy, keď si dáme keksy, sušienky, hromadne vyrábané žemle, chleby, buchty, osladené cereálie, zmrzlinu, ochutené jogurty, predpripravené jedlá (ktoré stačí už iba zohriať), polievky v prášku, omáčky...
A čo je najhoršie, musíme si konečne priznať, že u mnohých ľudí práve tieto potraviny pred- stavujú viac ako polovičný zdroj kalórií v strave.
(úryvok z knihy Zdravie bez liekov - Ladislav Kužela a Zuzana Čižmáriková)
Je FAST FOOD naozaj FAST?
Ľudia často ospravedlňujú nezdravé stravovanie nedostatkom času. Preto sa uchyľujú ku konzumácii polotovarov a hotových zakonzervovaných jedál, ktoré stačí zohriať v mikrovlnke. Alebo cestou z práce sa zastavia v rýchlom občerstvení, počkajú si v aute pár minút v "DRIVE IN" len aby si dali niečo teplé. Ani si neuvedomujú, že nápis 100% hovädzie nemusí znamenať to, čo si myslia a už vôbec nie zdravú stravu. Predsa vyprážaný kus niečoho pomletého, čo sa pôvodne nachádzalo v krave ešte nemusí znamenať mäso (svalovinu).*
Je to snáď rýchlejšie, ako opláchnuť jablko alebo očistiť mrkvu?
Nie!
No aby sme boli korektní, ak budete jesť iba jablko, alebo iba mrkvu, budete pravdepodobne rovnako podvyživení, ako keby ste jedli len hamburgery.
Hoci také jablko obsahuje viac zdraviu prospešných látok, než si mnohí myslíme:
Vitamín A, B1, B2, B6, B9, B12, C, E a ďalšie.
Minerály:
Draslík
Horčík
Fosfor
Vápnik
Železo
Síra
Mangán
Napríklad v dánskych nemocniciach dávajú každému pacientovi pred hospitalizáciou vypiť pohár čerstvo vyšťavenej jablkovej šťavy. Asi vedia prečo...
V každom prípade, fast food môže skrátiť čas prípravy jedla, ale je vedecky dokázané, že skracuje aj život.
Stojí to za to?
Čo tak mať vždy pri sebe balíček lyofilizovaného ovocia?
Nerozpučí sa, nezhnije, nesplesnivie, vydrží niekoľko mesiacov, až rokov. Váži o 90% menej ako čerstvé, a dokonca spôsobuje menej tráviacich ťažkostí citlivým ľuďom na niektoré druhy ovocia (slivky, hrušky, marhule...).
A na rozdiel od hamburgeru, lyofilizované ovocie dokáže nakŕmiť aj vaše "dobré" baktérie, pretože obsahuje prebiotikum - rozpustnú vlákninu.
Tie sa vám za to odvďačia najliečivejšou látkou na svete, ktorá dokáže poraziť aj rakovinu, a to sú SFCA - mastné kyseliny s krátkym reťazcom.
Ak chcete vybrať pre seba to najlepšie lyofilizované ovocie, je to v celku jednoduché:
Vysypte na stôl ovocie od viacerých výrobcov, prezrite ho, ovoňajte a ochutnajte. Dostanete odpoveď na všetko.
Sme radi, že slová ako "to najlepšie lyofilizované ovocie, aké som kedy jedol" prichádzajú od vás, našich zákazníkov.
Ďakujeme za toto ocenenie, veľmi si to vážime.
Pozrite si naše referencie:
https://www.instagram.com/stories/highlights/17995020565560138/
(*o účinkoch červeného mäsa na ľudský organizmus si ešte v súvislosti s mikrobiómom napíšeme...)